Emerald Marvel

Chovatelská stanice výmarských ohařů
a labradorských retrívrů

O nás

Naše mezinárodně chráněná chovatelská stanice byla oficiálně uznána 8. 3. 2016.

Název CHS Emerald Marvel znamená v překladu "Smaragdový zázrak". Slovní spojení jsem vybírala hodně dlouho, chtěla jsem, aby v něm bylo obsaženo to, čím pro mě naši čtyřnožci jsou = drahokamy. A proč zrovna smaragd? Protože má krásnou zelenou barvu a kdo mě zná, tak ví, že zelenou mám nejradši. Název CHS jsem ponechala v angličtině, aby byl dobře čitelný a mezinárodně jasný.

Všechno to začalo už od mého útlého věku. Doma jsme měli kříženku velšteriéra Fildu a jejího syna Fíka, které jsem opečovávala již odmalička. Když mi bylo 6 let, tak mi sestřenice Renata dovezla hnědou fenku pražského krysaříka - Betynu. S ní a s Fíkem jsem se poprvé dostala do kynologického světa, přes knížky o péči a výchově a výživě psů až po samotný výcvik základních povelů. Začala jsem s nimi chodit na procházky a více se zajímat o různá plemena psů.

Když mi bylo 12 let, tak si sestřenice Renata pořídila žlutou fenku labradorského retrívra s PP - Týnu (Cleopatra Via Brunesis). Za dva roky poté měla Týna štěňata a mezi nimi byl i můj Chester. Tímto začla další etapa mého kynologického života. Na Chesterovi jsem si zkoušela vpodstatě všechno, jak vychovávat velkého psa, jak ho krmit, jak se mu věnovat, ze začátku to bylo těžké, do dvou let moc neposlouchal, ale nakonec jsem sama přišla jak na to. Začala jsem pročítat weby o retrívrech a taky literaturu. Zjistila jsem, že by Chestera určitě bavil lovecký výcvik, jelikož miluje aportování, bohužel jsme jeho talent nemohli zúročit na žádných zkouškách, jelikož jeho matka nebyla uchovněná skrz nevědomost majitelů a otec byl pes bez PP, ale cvičili jsme i jen tak pro radost s dumíky a kůží z králíka.

Jaro 2008
Chester (3 roky), Fík (16 let), Betyna (11 let), Asta (12 let)

V roce 2006 jsem si začala pohrávat s myšlenkou, že bych Chesterovi pořídila kamaráda. V encyklopedii psů mě nejvíce zaujal výmarský ohař. Začala jsem o tomto plemeni zjišťovat více informací a jela se podívat do Brna na výstavu, abych výmary viděla naživo a zjistila co taková výstava obnáší. Tolik mě to nadchlo, že jsem začala zjišťovat, zda jsou i nějaké výstavy pro psy bez PP na které bych mohla s Chesterem.

V roce 2009 jsme začali s Chesterem chodit na cvičák do Hostěrádek, bylo to hlavně kvůli socializaci, protože do té doby se s moc psy nesetkal. Po dvou měsících jsme na cvičák přestali chodit, protože měl Chester utvrzenou poslušnost a navíc mě ani jeho ten neustálý dril nebavil, holt retrívři na tohle moc nejsou. Po tomhle krátkém výcviku jsme se vydali na první voříškiádu, kde skončil jako třetí nejhezčí pes výstavy, což nás hodně nakoplo a od té doby se s Chesterem zúčastňujeme voříškiád pravidelně každým rokem.

Naše první voříškiáda v Bohdalicích - Chester se stal třetím nejhezčím psem výstavy!

Mezitím jsem čerpala a hledala informace o výmarských ohařích a hlavně hledala spojení, které by se mi líbilo nejvíc. Od začátku mě zaujal importovaný pes z UK Sireva Drake a chtěla jsem, aby ho moje štěně mělo v rodokmenu. Shodou okolností jsem zjistila, že v Dolních Dunajovicích, kde bydlí moje sestřenice Renata, je chovatelská stanice výmarských ohařů de Donawitz. V létě 2007 jsem se byla u Lenky podívat, měla doma zrovna 3 měsíční Ginu, dceru Sireva Drakea. Okouzlila mě už odmalička a tak jsem si předběžně zamluvila štěně a čekala koho Lenka vybere jako krycího psa. Volba padla na anglického psa Sireva Minstergate Paganini, který v ČR měl již jeden vrh štěňat, která se mi hodně líbila, takže tu nebylo co rozmýšlet. V srpnu roku 2010 se narodil můj vytoužený VÝMAR. Ani ve snu by mě nenapadlo, že můj první pes s PP bude tak úspěšný na výstavách a že s ním sama zvládnu lovecké zkoušky. Díky Tylerovi se moje láska k tomuto plemeni neustále prohlubovala a věděla jsem, že se chci tomuto plemeni věnovat ve větší míře.

Tyler (10 týdnů) - momentka z prvního tréninku na výstavním vodítku

V roce 2014 odešla Chesterova matka Týna za duhový most. Na začátku roku 2015 se v chovatelské stanici Silesian Sun narodila jediná žlutá fenka, kterou si zamluvila moje sestřenice Renata. Nabídla jsem jí, že si Ashlee vezmu pod svá křídla a uchovním ji, což mi vnuklo nápad založit chovatelskou stanici.

V roce 2015 se k nám přidal Marek s výmarkou Any, naprosto stejný blázen do tohoto plemene jako já. Dali jsme si za cíl ji uchovnit a odchovat na ní první štěňátka pod naší chovatelskou stanicí.

Jak jsem již psala v úvodu v roce 2016 byla oficiálně založená naše chovatelská stanice. V tomto roce jsme s Markem cvičili obě holky a zúčastňovali se s nimi výstav.

Naše smečka v roce 2016 - Tyler, Chester, Ashlee a Any


V roce 2017 jsme s oběma holkami složili lovecké zkoušky a tak se obě staly chovnými fenami a my mohli postupně plánovat na rok 2018 štěňátka. V létě 2017 do naší smečky přibyl další výmar - TRAVIS, který je synovcem našeho Tylera. Stejně jako jeho strýček se bude zúčastňovat výstav a loveckých zkoušek. Doufám, že taktéž zasáhne do chovu v naší chovatelské stanici.

V roce 2018 se Marek přihlásil do mysliveckého kurzu, aby mohl dostat lovecký lístek a víc se tak věnovat myslivosti s našimi psy. V dubnu se nám narodil vrh "A" výmarských ohařů z kterého jsme si nechali fenku s červeným obojkem - SCARLETT. V září se nám narodil vrh "A" labradorských retrívrů, který byl odchovaný u mojí sestřenice. V listopadu přibyla do naší chovatelské stanice fenka labradora importovaná z Ukrajiny - HAILEY, která bydlí taktéž u mojí sestřenice a dělá společnost Ashlee.

V roce 2019 jsme se věnovali především výcviku a výstavní kariéře našich mlaďochů. Na jaře Marek úspěšně složil zkoušky z myslivosti a získal tak svůj první lovecký lístek. V létě jsme bohužel přišli o našeho CHESTERa, který ve věku 14 let a 2 měsíců podlehl rakovině kostí s kterou bojoval od začátku roku.

V roce 2020 jsme odchovali vrh "B" výmarských ohařů z kterého jsme si neplánovaně nechali růžovou fenku - ZARU. Ashlee bohužel nezabřezla, takže jsme další vrh labradorů museli o rok posunout. Kvůli covidu nám bohužel zrušili zkoušky na které jsme měli jít se Scarlett a Travisem, takže je budeme muset absolvovat další rok.


Výběr fotek ze společné fotogalerie