Emerald Marvel

Chovatelská stanice výmarských ohařů
a labradorských retrívrů

Chester

Multi BIS (vítěz celé výstavy)

Multi Veterán BIS (vítěz veteránů výstavy)

Multi BIG (vítěz skupiny/třídy)

Vítěz plemene

Rasa: Labradorský retriever
Zbarvení: žlutá
Pohlaví: samec
Místo narození: Dolní Dunajovice
Chovatel: Renata Pantůčková
Majitel: Tereza Křížová (CHS Emerald Marvel)
Místo bydliště: Nížkovice
Matka: Cleopatra Via Brunesis
Zbarvení matky: žlutá
Otec: Deny
Zbarvení otce: žlutá
Datum narození: 15. 5. 2005
Datum odběru: 27. 6. 2005
Číslo mikročipu: 203098100297961
Pořadí narození: čtvrtý
Váha: 37 kg
Výška: 58 cm
Chrup: plnochrupý, skus nůžkový
Kastrace: 26. 2. 2010

CHESTER nás opustil 28. 7. 2019, kdy prohrál svůj boj s rakovinou kostí se kterou se statečně pral od února 2019.

Původ a rodiče

Jelikož je Chester bez PP, tak nemá vystavený žádný rodokmen, kde bych se mohla dozvědět informace o všech jeho předcích. Jeho otec Deny byl tmavě žlutý labradorský retriever bez PP. O jeho rodičích nevím skoro vůbec nic, jen to, že oba dva byli labradoři žluté barvy. Bohužel nevím zda byli s PP nebo bez.

Ovšem z matčiny strany se toho dozvíme docela hodně, jelikož to byla fena s PP. Její jméno dle PP je Cleopatra Via Brunesis alias Týna. Neměla žádné zkoušky, výstavy ani zdravotní testy, byla dokonalým rodinným společníkem, měla ráda hlavně děti.
Její otec Royal Standard Tankaram byl český pes, který pocházel se spojení dvou importovaných jedinců do ČR. Art byl černé barvy, krásné výrazné hlavy, silné kostry. Byl několikanásobným šampionem krásy a dokonce dosáhl i na titul nejvyšší a stal se i Mezinárodním šampionem krásy. Měl složeny kromě OVVR i tři zkoušky z loveckého výkonu, takže byl i lovecky upotřebitelným psem. Jeho otec Might Be A Show Dog of Tintagel Winds byl francouzský pes importovaný do ČR, pocházel z francouzsko-anglické linie. Byl taktéž jako jeho syn Mezinárodním šampionem krásy a multi šampionem. Měl složené lovecké zkoušky takže byl lovecky upotřebitelný pes. Jeho otec Carromer´s Charlie Chalk byl anglický pes importovaný do Francie. Byl mnohonásobným šampionem krásy a navíc byl i šampionem práce, tzv. Dual šampion. Z této strany rodokmenu stojí ještě za zmínku dva psi z anglické (dnes již působí v JAR) chovatelské stanice Rocheby, z které pocházejí velmi kvalitní psi. Jsou jimi Rocheby King of Tintagel a anglický šampion krásy Rocheby Royal Oak, velmi hojně využívaný plemeník v chovu LR v 90 letech. Matka Arta, Trendmaker´s Treasure, byla švédská fena švédsko-americké krevní linie. Byla šampionkou krásy a měla složené i podzimní zkoušky, takže byla lovecky upotřebitelným psem.
Matka Týny, Agnes Mounth Denali, byla fena česko-anglické krevní linie, kromě OVVR měla složené i zkoušky vloh retrívrů. Její otec byl Amberside Another Rumpus, anglický pes anglické krevní linie. Byl dosti používaným plemeníkem v českém chovu, na výstavě získal res. CAC a měl složené podzimní zkoušky, takže byl lovecky upotřebitelným psem. Matka Agnes, Dina od Žárského rybníku, byla fena česko- anglické krevní linie, její otec Woolmans Christopher byl anglický pes importovaný do ČR a hojně využívaný plemeník v českém chovu labradorských retrieverů.


Sourozenci

Chester pochází z vrhu čtyř štěňat, narodil se jako poslední živé štěně císařským řezem. Celkově byli ve vrhu 3 psi a 1 fenka.


Výstavní kariéra

S Chesterem jsme se začali účastnit výstav psů bez PP neboli voříškiád v jeho čtyř letech. Od té doby se jich zúčastňujeme pravidelně každý rok. Toto jsou v podstatě jediné výstavy, kterých se může zúčastnit a tak ukázat jak si vystavování opravdu užívá, je totiž v kruhu opravdový showman a i díky tomu má tolik krásných umístění.
Čtyřikrát vyhrál celou výstavu, měl by vítězství i daleko víc, ale na voříškiádách jedou většinou podle pravidla, že je to voříškiáda a měl by vyhrát voříšek a ne pes poznatelného plemene, takže mu několik těchto vítězství uniklo o chlup. Několikrát se umístil i jako třetí, čtvrtý a pátý nejlepší pes celé výstavy. Boduje i ve třídě veteránů, kde prozatím vyhrál čtyřikrát nejlepšího veterána celé výstavy, mnohokrát se umístil také na druhém a třetím místě v této kategorii. Ve své třídě má na kontě přes dvě desítky vítězství, umístil se taktéž mnohokrát na druhém, třetím a čtvrtém místě ve své třídě. Je to skvělý pocit vidět ho jak je v kruhu veselý a jde vidět, že ho vystavování a celkové předvádění v kruhu opravdu baví.


Exteriér očima rozhodčích

Mohutný kompaktní pes silné kostry, kratšího rámce, mohutná samčí hlava s dobrou pigmentací nosu, tmavé oko, dobře nasazené a nesené ucho, mohutný dobře osvalený krk přechází do dobře osvalených plecí, pevný rovný hřbet, výborné předhrudí, správná spodní linie, mohutný hluboký a prostorný hrudník, dobré úhlení předních a zadních končetin, správně nasazený a nesený prut, elegantní a prostorný pohyb, výborná kvalita srsti, veselá a temperamentní povaha


Práce a lovecké vlastnosti

Chester má pravou labradoří vášeň pro aportování naprosto čehokoliv jak na souši tak hlavně ve vodě a to dokazuje i ve svém pokročilém věku. Jelikož nemá PP, tak jsem se s ním nemohla zúčastnit žádných loveckých zkoušek, to nám však ale nebránilo v loveckém výcviku. Chester pracuje spolehlivě na dohledávkách jak pernaté tak srstnaté zvěře, hledá zvěř dokud ji nenajde a nepřinese.
Je velice spolehlivý aportér jak na souši tak na vodě. Jeho největší doménou je voda, kterou miluje nadevše nebo spíše u něj platí kombinace voda a aport, to je přímo v sedmém nebi. Do vody skáče i ve svém pokročilém věku jako střela s velkým nadšením.


Povaha

Chester má milou bezkonfliktní povahu. Má rád společnost lidí a nevadí mu i děti. Je to velice pohodový pes. V mladším věku byl dosti temperamentní, ale později se hodně zklidnil. Vychází dobře jak se psy tak s fenami, ale na druhou stranu není žádné ořezávátko a když si na něj cizí pes vyskakuje nenechá si to líbit. Doma je však miláček a všichni si na něj dovolují, což je mu někdy i dost na škodu, protože mu nedají pokoj a on si nechá od ostatních čtyřnožců všechno líbit. Celkově je Chester veselý pohodový pes co by za kus žvance udělal cokoliv.