Emerald Marvel

Chovatelská stanice výmarských ohařů
a labradorských retrívrů


Any od Ptačího dolu
​Any​

Šampion Česka
Šampion Slovenska

BIG 2 (druhý nej pes v FCI VII - ohařů)

Krajský vítěz
Oblastní vítěz
Klubový vítěz třídy otevřené
Vítěz třídy otevřené
Vítěz třídy pracovní
Vítěz třídy vítězů

Čekatelka Grand šampiona Česka

Lovecky upotřebitelný pes "LUP"
Podzimní zkoušky - I. cena
Speciální vodní práce - I. cena


Rasa: Výmarský ohař krátkosrstý
Zbarvení: stříbro-šedá
Pohlaví: samice
Místo narození: Miskolezy
Chovatel: Eva Volfová (CHS od Ptačího dolu)
Majitel: Marek Flajzar (CHS Emerald Marvel)
Místo bydliště: Nížkovice / Šaratice
Matka: Fatima z Šonovských hor „U“
Otec: Ogar od Štikova
Datum narození: 25. 3. 2014
Registrační číslo: ČLP/VOK/9462/17
Číslo mikročipu: 203093490004327
Barva stužky: růžová
Váha: 27 kg
Výška: 61 cm
Chrup: plnochrupá, skus nůžkový
Bílé znaky: NE
Dysplazie kyčelního kloubu: DKK A/A
Dysplazie loketního kloubu: DLK 0/0
DCM (vyšetření srdce): negativní, zdravý jedinec (10/2019)
Test na dlouhosrstý gen (LHC): N/N clear (negativní)
Maligní hypertemie (MH): N/N clear
Hyperurikosurie (HUU): N/N clear
DNA profil
Degenerativní myleopatie (DM): N/N clear (negativní)
Hypomyelinizace (HYM): N/N clear
Spinální dysrafie (SD): N/N clear
Více o genetických a zdravotních testech najdete ZDE


Původ a rodiče

Any je fenka čisté české krevní linie výmarů. Její předci jsou zaměřeni především na pracovní stránku, nežli tu výstavní, což dosahuje i množství zkoušek, které absolvovali.
Otec Any Ogar od Štikova má složeny podzimní zkoušky a lesní zkoušky klubu výmarských ohařů, které taky vyhrál. Jeho otec Erik z Žehuňské doliny byl velmi často používaným plemeníkem v českém chovu pro své pracovní kvality. Má několikrát složeny podzimní, lesní, barvářské, vodní a všestranné zkoušky ohařů. Na zkouškách si vedl tak dobře, že se mu podařilo získat titul Český šampion práce! Ogarova matka Jola od Štikova má taktéž splněny lovecké zkoušky a to podzimní a speciální vodní práce. Za zmínku z její strany rodokmenu stojí její dědeček Gari ze Smržova a Irt od Štikova, kteří mají oba splněny všestranné zkoušky.

Matka Any, Fatima z Šonovských hor, má splněny podzimní, lesní, vodní a všestranné zkoušky. Její otec Baron od Jituše má taktéž několikrát splněny podzimní, lesní, vodní a všestranné zkoušky. Za zmínku stojí i jeho otec německý pes Cent vom Pfadelsberg, taktéž všestranný pes a hojně používaný plemeník v Německu, stejně tak i jeho otec Erbo von der Lippe. Baronova matka Ena od Mumlavy má splněny podzimní, lesní a všestranné zkoušky, takže Baron pochází ze spojení dvou všestranných ohařů. Matka Fatimy Ambra z Mervartova dvora má za sebou taktéž zkoušky vloh, podzimní, lesní a vodní práce. Za zmínku z její strany rodokmenu stojí Vir z Hajnice, který byl nejenom úspěšný na výstavách ale i po stránce pracovní. Vir byl český a slovenský šampion krásy, měl několikrát splněné zkoušky vloh, podzimní, lesní, vodní a všestranné. Mimo to měl složeny i německé zkoušky lovecké upotřebitelnosti a v ČR úspěšně dokončil nejvyšší možný memoriál pro ohaře – Memoriál Richarda Knolla (VZ) z kterého se kvalifikoval a uspěl na Memoriálu Karla Podhajského.


Sourozenci

Any pochází z početného vrhu devíti štěňat (4 psi a 5 fen). Většina jejích sourozenců jsou pouze jako rodinní společníci, dvě její sestry mají složeny podzimní zkoušky a jsou používány v myslivecké praxi. Any je prozatím jako jediná chovná fena z tohoto vrhu.Výstavní kariéra

Any jela na svou první výstavu poměrně pozdě, až v 15cti měsících, kdy ji Marek vzal na klubovou výstavu. Potom jsem si její výstavní kariéru vzala na starost já a od dvou let věku se pravidelně zúčastňovala krajských, klubových, národních a mezinárodních výstav. Za největší úspěch Any považuji získání titulu CAC ze třídy otevřené na klubové výstavě, kde bylo v této třídě 13 fen. Dále pak úspěšné dokončení Českého šampiona krásy a taktéž umístění ve skupině ohařů na krajských výstavách. Těsně před druhým vrhem se jí podařilo dokončit Slovenského šampiona krásy.


Exteriér očima rozhodčích

Jemná a ušlechtilá fena středně silné kostry, ušlechtilé hlavy se správně nasazeným slechem, dobrým krkem, správnou horní a dolní linií, pevným hřbetem, dobře utvářeným předhrudím, hlubokým a prostorným hrudníkem, dobře zaúhlenými končetinami, prostorným dynamickým pohybem a správně nasazeným a neseným prutem


Práce a lovecké vlastnosti

Any je temperamentní velice chuťová fena. Má systematické, rychlé a daleké hledání v poli. Její výjimečnou vlastností je, že dokáže zvěř navětřit na velkou dálku, následně za ní postupuje a pevně ji vystaví. Má perfektní aport od čehož se odvíjí i perfektní práce na dohledávkách a vlečkách. Její doménou je především práce na vodě, kdy s chutí prohledává vodní plochu i na velké vzdálenosti. Je taktéž velice chuťová při práci v rákosí, kde běhá jak střela a snaží se za každou cenu dohledat zvěř.
Any se s Markem zúčastnila podzimních zkoušek a zkoušek vodních prací. Oboje zkoušky má v I. ceně, ZVP má vysoko bodově 98 bodů ze 100 (2 body ztratila na klidech na stanovišti, kde si ji Marek nechal pro jistotu uvázanou, tzn. automaticky 2 body dolů).


Povaha

Any je nekonfliktní fena, která dobře vychází jak se psy, tak i s fenami. Avšak doma naší smečce šéfuje a všichni čtyřnožci ji musí poslouchat. Má ráda lidi a nevadí jí i děti. Je velice ráda ve společnosti lidí a dost často ji vyžaduje, nerada bývá sama. Je dost závislá na svém pánovi a dělá, co mu na očích vidí. Její výcvik byl trochu oříšek, neb je chytrá jak stádo opic což je jí někdy na škodu a vymýšlí. Je velice chápavá, ale taky i tvrdohlavá, člověk musí přijít na to jak ji v něčem přechytračit. Na druhou stranu je ale velice poslušná a šlape jak hodinky. Její největší posedlost jsou balonky, které naprosto miluje, nosí je všude sebou a chce, aby jí je někdo házel.