Emerald Marvel

Chovatelská stanice výmarských ohařů
a labradorských retrívrů

Každodenní rutina v péči o naše štěňata

Naše plánování začíná dlouho dopředu než se štěňátka narodí. Půl roku až rok před plánovaným vrhem začínáme vybírat vhodného krycího psa. Naše kritéria pro výběr budoucího otce vrhu jsou vcelku jasná, pes musí mít zdravotní testy, pokud má testy i nad rámec uchovnění je to jen plus. Pokud to aspoň trochu jde musí mít lovecké zkoušky i když v dnešní době je čím dál těžší najít zahraničního psa, který nějakou pracovní zkoušku má, to se týká jak výmarů tak i labradorů (u labradorů je celkem těžké najít psa s loveckými zkouškami i v Česku, často mají pouze vlohy na chovnost). Jako třetí bod se zaměřujeme na exteriér, aby pes pokud možno seděl na naši fenu a doplnil tak exteriérově co jí chybí, pokud má i nějaké šampionáty krásy je to pro nás plus.

Zhruba 2 – 3 měsíce před plánovaným háráním fenky začínáme fence podávat vitaminy na podporu zabřeznutí. První či druhý den hárání fenku odčervíme, sedmý až osmý den hárání jdeme na první progesteron a sonografické vyšetření vaječníků a dělohy, abychom věděli, zda je vše v pořádku. Následně jdeme na progesteron ještě několikrát, záleží na hodnotách jaké má fenka naměřené, abychom správně načasovali vhodný den na krytí. Většinou kryjeme i překrýváme, ale záleží na hodnotách progesteronu, pokud jsou již vyšší kryjeme pouze jednou. Do týdne po krytí jdeme s fenkou na první vakcinu proti herpes viru, nechceme nic podcenit a raději očkujeme. Po necelém měsíci od krytí jdeme s fenkou na sonografické vyšetření, abychom věděli zda je březí, pokud to aspoň trochu jde, tak veterinář určí i předpokládaný počet štěňat, záleží dost na tom v kterou dobu na sono jdeme a jak jsou moc štěňata vidět.

Po potvrzení březosti začínáme budoucí matce štěňat dávat granule pro březí a kojící feny a každý týden mírně zvyšujeme i dávku krmiva. Kromě granulí dostává i nadále maso s přílohami jak je zvyklá plus doplňky stravy a vitaminy, které dáváme našim psům běžně. Zhruba deset dní před porodem jdeme na další vakcinu proti herpes viru, kde fenku veterinář zkontroluje, zda je vše v pořádku. Zhruba od 58. dne březosti jsem již s fenkou doma a bedlivě ji hlídám, fenky nám rodí většinou kolem 60. dne, takže nechci nic podcenit. Na samotný porod jsme s Markem doma oba dva, já pomáhám fence při porodu, jsem její opora a pomáhám štěňátkům po porodu z plodových obalů a Marek zařizuje vše kolem, stříhá pupeční šňůry, zapisuje čas porodu, váží štěňátka, chodí fenku během porodu venčit. Já se starám o chod v porodní bedně a její čistotu. Po skončení porodu jede Marek s fenkou na kontrolu k veterináři, zda je vše v pořádku a nemá v sobě ještě nějaké štěňátko. Po porodu následuje 14 denní maraton, kdy u štěňat i matky vždy jeden z nás je a hlídá jak matku, tak i štěňata. Stará se o venčení a krmení fenky, případně i pokud má fenka málo mléka tak o příkrm štěňat z flašky. Za těch 14 dní se vidíme jen velmi málo, Marek funguje přes noc, já zas přes den. Během prvních dnů začíná první papírování, vymýšlení jmen pro štěňátka, shánění výbavičky do nových domovů a taky nejdůležitější úkol a to vybrat z pořadníku ty nejlepší páníčky pro naše poklady.

V prvních 14 dnech máme dovolenou a jsme se štěňátky neustále. Týden po porodu probíhá odčervení fenky, druhý týden první odčervení štěňat. Po 14 dnech už chodíme opět do práce, ráno nastává úklid porodní bedny a kojení případně příkrm, pak odvážím fenku na hlídání k rodičům. Před polednem odjíždím z práce pro fenku a jedeme kojit, uklidit bednu a následně vezu fenku zpátky na hlídání a jedu zase do práce. Ve tři hodiny se vrací Marek z práce, vyzvedne fenku u rodičů a stará se o štěňátka než dorazím domů z práce. Tento kolotoč trvá přesně do odběru štěňátek, takže se za těch 8 týdnů opravdu nezastavíme. Ve třech týdnech věku zkoušíme první příkrm mléka z misky, za pár dní mléko nahradíme kaší pro štěňata. Ve 4 týdnech začínáme s granulemi, v tuto dobu štěňátka postupně přesouváme z ložnice do venkovního výběhu. Štěňátka jsou podruhé odčervena. V pátém týdnu začínáme krmit masem s rýží, sem tam přidáme i jogurt s ovocem a piškoty. Štěňátka bereme na zahradu a postupně je seznamujeme s dospělými členy naší smečky. Probíhá také socializace v podobě návštěv budoucích majitelů. V 6ti týdnech probíhá další odčervení a další týden očkování a čipování. Mně v tyto dny nastává spousta papírování, chystání smluv, tisknutí manuálu a chystání nakoupené výbavičky pro štěňátka. Po sedmém týdnu pro nás nastává smutné období, kdy si noví majitelé přichází vyzvednout svého nového parťáka.

U štěňátek labradorů probíhá téměř totožný proces, akorát zde péče o štěňátka zůstává na Pantůčkových. Na mě je práce s výběrem nových páníčků, shánění výbavičky pro štěňátka do nových domovů a především papírování.

Odchovat každý vrh je vždy časově náročné, ale děláme to rádi. O to víc nás těší, když majitelé plemenu propadnou tak jako my a rozhodnou se se svým parťákem věnovat sportovním aktivitám případně i chovu.