Emerald Marvel

Chovatelská stanice výmarských ohařů
a labradorských retrívrů

Štěňata z naší chovatelské stanice

Štěňátka jsou v naší chovatelské stanici pečlivě plánovaná. Dbáme na to, aby u obou rodičů byla zachována povahová, exteriérová, pracovní a zdravotní stránka daného plemene.

O matku štěňátek je dobře postaráno již před samotným krytím. Fenka je řádně vyšetřena veterinárním lékařem, aby se zjistilo zda krytí a následná březost neohrozí její zdraví. V průběhu březosti dostává fenka kvalitní krmivo a doplňky stravy, jako jsou vitaminy a minerály, aby byla štěňátka zdravá a silná. Na začátku a ke konci březosti je fenka očkovaná vakcínou proti herpes viru. Tento virus má většinou za následek úmrtí štěňat, proto nechceme nic podcenit a matku štěňat raději očkujeme.

Štěňátka od narození do odběru vyrůstají v rodinném prostředí. První měsíc se s námi dělí o náš obývací pokoj, kde je máme neustále na očích, přivykají každodennímu ruchu domácnosti a učí se hygienickým návykům. Štěňátka jsou krmena kvalitním granulovaným krmivem, masem, kašičkami, jogurty, tvarohy a konzervami. Od stáří čtyř týdnů pomaličku štěňátka zvykáme na pobyt venku, kde můžou celý den řádit. Také v tomto věku přijdou do kontaktu s dalšími čtyřnohými členy naší smečky a pomaličku se začínají socializovat. Taktéž k nám začínají chodit první návštěvy a noví páníčci, aby si vybrali jejich nového parťáka.

Do nových domovů od nás štěňátka odcházejí mezi 7. a 8. týdnem věku. V této době mají za sebou odčervení, první očkování, čipování a kontrolu jejich zdravotního stavu veterinárním lékařem. Sebou si od nás odnáší mezinárodní pet pas, takže můžete se štěňátkem bez problémů vycestovat do zahraničí, průkaz původu, kupní smlouvu a "manuál" na péči a výchovu štěněte. Samozřejmostí je i balíček obsahující krmivo na které je štěňátko zvyklé, plus ještě nějaké další drobnosti do začátku.

Ukázka výbavičky pro Emerald Marvel štěňátko

Co vám nabízíme a co od vás požadujeme:

Než si štěňátko od nás odvezete, budeme se s vámi chtít osobně setkat, abychom věděli zda se k sobě s novým psím parťákem hodíte. Pro naše štěňátka hledáme páníčky, kteří je budou považovat za člena jejich rodiny a zahrnovat je péčí a láskou. Preferujeme zájemce, kteří se chtějí se svým novým parťákem věnovat nějaké činnosti, ať už loveckému výcviku nebo dalším psím sportům, prostě aby byl pejsek zaměstnaný a nenudil se.

Klademe důraz na to, aby se mělo štěňátko v nové rodině dobře a nestrádalo. Pokud se s ním rozhodnete zúčasňovat různých kynologických akcí, výstav, zkoušek, či se budete snažit štěňátko uchovnit, bude to pro nás jako chovatele třešnička na dortu. Se vším rádi pomůžeme, novým majitelům štěňat nabízíme chovatelský servis, tzn. pomoc s čímkoliv co se týká vašeho nového čtyřnohého miláčka - péče, výcvik, příprava na výstavu, pomoc s uchovněním, prostě vše na co si vzpomenete. Několikrát do roka se snažíme i o uspořádání procházek pro naše odchovánky. Ne vždy se to povede v hojném počtu, ale jsme rádi, za jakoukoliv procházku s naším štěňátkem.


Rezervace štěňátka:

Rezervace štěňat jsou možné od zveřejnění plánovaného krytí zasláním emailu na emeraldmarvel@email.cz ve kterém uvedete:
- kontaktní údaje (jméno, adresu, mobil, email)
- o jaké pohlaví štěňátka máte zájem
- budoucí plánované využití štěňěte (chov, výstavy, lovecký výcvik, využívání v myslivecké praxi, mazlíček, případně jiné využití)

Na váš email odpovíme, potvrdíme rezervaci a sdělíme předpokládanou cenu štěňátka (cena se bude lišit dle vybraných rodičů, počtu narozených štěňat a skutečných nákladů na jejich odchov)

Po porodu vyrozumíme zájemce a požádáme o vyjádření zájmu o štěně zaplacením nevratného rezervačního poplatku na náš účet.

- nevratný rezervační poplatek vám zajistí rezervaci štěněte z konkrétního vrhu, nám zajistí, že štěňátko opravdu chcete (bez rezervačního poplatku dochází pouze k jednostranému závazku, je zavázán pouze chovatel)

- nevratný rezervační poplatek činí 1/4 předpokládané kupní ceny štěněte

- kupní cena bude stanovena dle spojení - kvality rodičů, jejich pracovních a výstavních úspěchů a zdravotních vyšetření. Bude se odvíjet i od toho zda se bude jednat o zahraniční krytí či tuzemské krytí, dále dle počtu narozených štěňátek a skutečných nákladů na vrh

- nevratný rezervační poplatek vám odečteme z kupní ceny, avšak při nevyzvednutí štěněte propadá poplatek nám a bude použit na náklady chovatelské stanice

- od 4. týdne se k nám můžete přijet podívat na štěňátka

- mezi 6. a 7. týdnem vám pomůžeme vybrat štěňátko, které se k vám bude nejvíce hodit. V tomto věku jdou již rozeznat povahové vlastnosti jednotlivých štěňátek, jejich temperament a předpokládaný exteriér.


Cena štěněte:

Kupní cena štěněte je pouze nepatrným zlomkem výdajů, který za život psa dáte. Proto si dopředu dobře koupi štěněte promyslete. Chcete-li koupit štěně co nejlevněji, u nás ho nehledejte.

Obvyklá cena labradorů a výmarů v ČR
- standardní štěně - 20 000 - 40 000 Kč
- nestandardní štěně - poskytnuta sleva, dle dohody mezi chovatelem a kupujícím

Standardní štěně - je štěně, které v daný okamžik splňuje všechny požadavky standardu plemene, může být vystavováno a je pravděpodobné, že v dospělosti bude moci být zařazeno do chovu.

Nestandardní štěně - je štěně, které nesplňuje požadavky standardu, nemůže být výstavováno a nebude moci být v dospělosti zařazeno do chovu. Jedná se například o vady skusu, zálomek na ocásku, u pejsků nesestouplá varlátka nebo nestandardní bílé znaky, které psa vylučují z chovu

Cena štěněte se odvíjí především od kvality jeho rodičů. Je třeba si uvědomit, že náklady na výstavy, lovecký výcvik, lovecké zkoušky a zdravotní testy se pohybují v řádkách deseti tisíců, někdy i sta tisíců.

Pro představu náklad chovatele na výstavu se pohybuje dle lokalizace výstavy v rozmezí 1000 - 8000 Kč, někdy i více. Náš Tyler se zúčastnil přes 100 výstav, takže se nákladově dostáváme hodně vysoko. Náklady na lovecké zkoušky se pohybují od 1000 - 3000 Kč jen za přihlášku. U loveckého výcviku si musíte zajistit zvěř, výcvikáře, případně honitbu, což vás přijde na pár stovek za jednu lekci. Genetické testy se pohybují od 1000 - 3000 Kč za jeden test, rentgeny od 3000 - 5000 Kč, vyšetření srdce 2000 Kč, které se musí opakovat u feny před každým krytím, u psa každý kalendářní rok.

Proto je velký rozdíl zda rodiče štěňat mají jen základní zkoušky, základní zdravotní testy a povinnou jednu či dvě výstavy na chovnost a nebo zda mají větší počet výstav se získanými tituly, zkoušek a zdravotních testů.

Psa nebo fenku?

U obou plemen není výrazný rozdíl v povaze mezi psem a fenkou, oba jsou přítulní a jsou rádi s lidmi, spíše záleží na výběru štěňátka, již u chovatele se pozná, které štěňátko bude klidnější a které bude mít více temperamentu. U fenky musíte počítat s háráním min. dvakrát do roka( v této době nesmíte s fenkou na zkoušky, výstavy...atd.) a s tím spojená možnost nechtěného nakrytí a popř. můžou některé fenky trpět i tzv. falešnou březostí,  což je velmi nepříjemné jak pro fenku tak i pro majitele. Pejsci jsou v tomto ohledu bez problémů a pokud mají zvládnutou základní poslušnost, tak ani nehrozí útěky za hárající fenkou. Co se týká výcviku jsou pejsci odolnější než fenky a netrpí hormonálními změnami v chování. Labradoří kluci jsou většinou dobráci a rvačky nevyvolávají a ani je nevyhledávají u výmařích protějšků je to přesný opak, psi jsou dominantnější, takže je potřeba je hlídat, aby zbytečně nevyvolávali rvačky se stejným pohlavím.

Pokud někdo neplánuje pořídit si fenku na chov, doporučujeme jako společníka spíše pejska, z vlastní zkušenosti víme, že není pravdou to co si mnozí myslí a to je, že je fenka mazlivější, klidnější a přítulnější, známe spoustu pejsků co jsou mnohem přítulnější a klidnější než některé fenky, dva takové máme doma :).


Štěňátka z předchozích vrhů + fotky odchovánků ze společných procházek