Emerald Marvel

Chovatelská stanice výmarských ohařů
a labradorských retrívrů


Caramel Love de Donawitz
Tyler

Mezinárodní šampion krásy C.I.B.
Mezinárodní výstavní šampion C.I.E.

Grand šampion Česka
Grand šampion Slovenska
Grand šampion Maďarska

Výstavní šampion Maďarska

Veterán šampion Česka
Veterán šampion Slovenska

Šampion Polska
Šampion Slovenska
Šampion Česka
Šampion Slovinska
Šampion Maďarska
Šampion Srbska
Šampion Rumunska
Šampion ČMKU

Junior šampion Maďarska
Junior šampion Slovenska
Junior šampion Česka

BISS na klubové výstavě výmarských ohařů
BIS na krajské výstavě psů
BIS pracovních psů
BIS tříd čestných
Multi BIG &Multi BOB & Multi BOV
KLUBOVÝ VÍTĚZ
Nejlepší pes výstavy
Národní vítěz & Krajský vítěz

Hungarian Derby Winner 2011,
Grand Prix Slovakia Winner 2012
Victory Junior Winner 2012
Best of King Junior 2012
Vítěz Dětřichova 2012, 2016
German winner 2013 

Čekatel šampiona Německa
Grand šampiona Rumunska a Slovinska
Veterán šampiona Maďarska


Lovecky upotřebitelný pes "LUP"

Podzimní zkoušky (CACT) - I. cena
Speciální vodní práce - I. cena
Lesní zkoušky - I. cena, VÍTĚZ ZKOUŠEK!!!
Barvářské zkoušky - I. cena, VÍTĚZ ZKOUŠEK!!!

Tyler je využíván v myslivecké praxi

Mražené sperma (pouze pro účely naší CHS)

Rasa: Výmarský ohař krátkosrstý
Zbarvení: stříbro-šedá
Pohlaví: samec
Místo narození: Dolní Dunajovice
Chovatel: Lenka Hrabalová (CHS de Donawitz)
Majitel: Tereza Křížová (CHS EmeraldMarvel)
Místo bydliště: Nížkovice
Matka: CIB, CIE, GrandCH, MultiCH, JCH Eternal Vision At Sirius Nova "U"
Otec: CH GB Sireva Minstergate Paganini JW
Datum narození: 31. 8. 2010
Čas narození: 3:34 h
Datum odběru: 27. 10. 2010
Registrační číslo: ČLP/VOK/8171/12
Číslo mikročipu: 203098100245618
Pořadí narození: pátý
Barva stužky: karamelová
Porodní váha: 384 g
Váha: 37 kg
Výška: 66 cm
Chrup: plnochrupý, skus nůžkový
Bílé znaky: NE
Dysplazie kyčelního kloubu: DKK A/A
Dysplazie loketního kloubu: DLK 0/0
DCM (vyšetření srdce): negativní, zdravý jedinec (2/2019, 8/2020)
Štítná žláza - v normálu (test prováděn ve věku 9, 5 let)
Test na dlouhosrstý gen (LHC): N/N clear (negativní)
DNA profil: ANO
Maligní hypertemie (MH): N/N clear (negativní)
Hyperurikosurie (HUU): N/N clear (negativní)
Degenerativní myleopatie (DM): N/N clear (negativní)
Hypomyelinizace (HYM): N/N clear (negativní)
Spinální dysrafie (SD): N/N clear (negativní)
Renální dysplázie (RD): N/N clear (negativní)
Více o genetických a zdravotních testech najdete ZDE

S Tylerem jsme se museli 24. 2. 2024 rozloučit. Navždy budeš v našich srdcích ♥


Původ

Tyler je téměř čisté anglické krve (jedna čtvrtina Česko a tři čtvrtiny Anglie). Více jak polovina jeho předků pochází z velice úspěšné chovatelské stanice v Anglii, ze Sirevy. Tato chovatelská stanice se věnuje chovu VO od roku 1979 a vzešlo z ní spousta šampionů, kteří svůj excelentní exteriér předávají svým potomkům. Majitelka CHS Gill Simpson se také pravidelně zúčastňuje se svými výmary loveckých honů pořádaných v Anglii. Tylerův rodokmen je tažen na velice úspěšnou pracovní i výstavní fenu CH Carenage Pizazz At Sireva, která byla šampionkou exteriéru (vítězka klubové výstavy, nejlepší výmar za rok 1997) a taktéž vlastnila SGWC (zkoušky vloh). Dále pak za zmínku stojí legendární Sh Ch FlimmoricFanclub, pes který oplýval mimořádnými exteriérovými kvalitami a podle celosvětové databáze výmarských ohařů byl nejvíce používaným plemeníkem, celkem má tento pes kolem 500 potomků.


Rodiče

Otec Tylera, Sireva Minstergate Paganini– Axel, je výstavním  šampionem Anglie a má složený SGWC (zkoušky vloh). Dvakrát se mu podařilo získat BISe na výmaří klubovce a také získal RCC – druhý nejlepší pes v rase (z 200 přihlášených jedinců) na nejprestižnější výstavě v Anglii, na Cruft´s. Je také vynikající pracovní pes, který je hojně využívaný v lovecké praxi. Axelův otec Sireva Twister je skvělý pracovní pes, jeho mimořádných loveckých vlastností využívaly především chovatelské stanice v Anglii, které se specializovaly na chov pracovních linií výmarů. Na výstavy moc nejezdil kvůli úrazu šlachy přední končetiny v mládí. Axelova matka Sireva Royalty At Minstergate je nádherná fena světle stříbřité barvy, excelentních loveckých vloh, které projevovala již od štěněte. Je taktéž šampionkou exteriéru a má složený i SGWC (zkoušky vloh).

Matka Tylera Eternal Vision At Sirius Nova – Gina, pochází z jedné z nejúspěšnějších chovatelských stanic v ČR, ze Sirius Novy. Je jedna z fen z veleúspěšného vrhu E, kde se narodilo 14 štěňat. Gina je několikanásobnou Junioršampionkou, Šampionkou a Grandšampionkou. Je taktéž Mezinárodní šampionkou krásy C.I.B. a Mezinárodní výstavní šampionkou C.I.E. Její další tři sestry z vrhu (Elizabeth The Queen, Enchanted By Elita, Essence Of Life)  jsou taktéž Multišampionkami, dokonce vítězkami celé výstavy BIS a i klubové výstavy. Po pracovní stránce je na tom Gina také velice dobře. Jak ona tak oba její rodiče jsou všestranní psi. Má za sebou spoustu loveckých zkoušek, z toho 3x všestranné. Na Mezinárodních všestranných zkouškách se zadáváním CACIT, získala I. cenu, celkově 6. místo a byla oceněna za nejlepší práci na vodě. Ginina matka Anastasia Sirius Nova je fenka české krve. Má úspěšně splněné všestranné zkoušky v I. ceně a je výstavní multišampionkou. Otec Giny je Sireva Drake, pes importovaný z Anglie k nám do ČR. Myslím, že není třeba ho představovat jelikož byl nejúspěšnější výmar poslední doby v ČR. Má krásnou stříbřitou barvu, elegantní vzhled a pohyb, zaujme především nádhernou hlavou. Drak je MultiJunioršampionem a Multišampionem spousty zemí. Získal také několikrát titul BIS – vítěz výstavy jak u nás tak i v zahraničí. Získal 33x BOB, 16x BIG, 10x res. BIG atd. Po pracovní stránce má za sebou Drak i všestranné zkoušky a je tedy všestranným psem. 


Sourozenci

Tyler pochází z velmi úspěšného vrhu „C“ de Donawitz, který je vynikající jak po pracovní stránce, tak i výstavní. Pět (Carrie,Cartier,Casper, Coreen, Cashmere) z jeho šesti sourozenců mají úspěšně za sebou lovecké zkoušky upotřebitelnosti jak na poli, vodě i v lese s vysokými bodovými výsledky. Taktéž jsou všichni tito jedinci chovní, což se vidí málokdy. Nezaostávají ani na poli výstavním, kde se Céčka už od štěňat pravidelně umisťují na prvních příčkách, jak ve třídě, tak v plemeni i ve skupině FCI. Všichni jsou taktéž šampiony krásy mnoha zemí, čtyři z nich dokonce mezinárodními šampiony krásy.


Potomci

Tyler má potomky jak u nás v ČR tak i v zahraničí (konkrétně Švédsko, Holandsko a Polsko). Čeští potomci se pravidelně umisťují na klubových výstavách na předních místech, konrétně Arwen Lara La Vita Eterna 2x vyhrála třídu pracovní v konkurenci 15 – 20 fen a ve třídě šampionů se umístila na druhém místě. Její sestra Amata Mia vyhrála na klubové výstavě mezitřídu. Další sourozenci z tohoto vrhu se pravidelně umisťují na mezinárodních, národních a krajských výstavách jak už v ČR tak v zahraničí. Jsou Junior šampiony a šampiony několika zemí a taktéž se umisťují i v plemeni tak i ve skupině. Mají taktéž pracovní zkoušky a někteří jsou využíváni v lovecké praxi, někteří z nich jsou již chovnými jedinci a většina z nich je kandidáty chovu. Zahraniční potomci ve Švédsku jsou velmi nadaní pracovně, štěňata z obou Tylerových vrhů se pravidelně umisťují na loveckých zkouškách, 6 z nich jsou dokonce Šampiony práce na pobarvené stopě. Nezahálí i na poli výstavním a mají za sebou několikero umístění v plemeni i ve skupině. Potomci v Holandsku se výstav moc nezúčastňují, ale i tak mají pěkné výstavní výsledky.


Výstavní kariéra

Tyler začal brázdit výstavní kruhy už od štěněte. První velký úspěch se dostavil již ve věku pouhých 9 měsíců a 3 dnů, kdy získal svůj první CAJC, následně BOB a BIG 2! V průběhu roku zahájil a úspěšně dokončil junioršampiony třech zemí. V třídě dospělých získal osm šampionátů a vyběhal si i tři grand šampionáty. Podařilo se mu i získat dva nejvyšší výstavní tituly a to Mezinárodního šampiona krásy a Mezinárodního výstavního šampiona. Za největší úspěch považuji získání BISSe – absolutního vítěze klubové výstavy VO na Slovensku, následně byl pak vybrán mezi 5 nejhezčích ohařů klubových výstav z 20! Celkově se na klubových výstavách umisťuje velmi dobře a pravidelně se objevuje na prvních třech místech v různých výstavních třídách. Nezahálel ani na krajských výstavách, kde si dvakrát vyběhal titul BIS – vítěz celé výstavy. Je několikanásobným držitelem titulu vítěze plemene a vítěze skupiny FCI VII – ohařů a podařilo se mu i dvakrát vyhrát Nejlepšího pracovního psa výstavy. Nezahálí i v třídě čestné, kde se stal 2x nejkrásnějším jedincem tříd čestných, jednou v rámci klubové výstavy a podruhé na Národní výstavě v Brně.


Exteriér očima rozhodčích

Celkově ušlechtilý a velmi elegantní pes, plně v typu plemene, středně silné kostry, dobře vyjádřený pohlavní výraz,  krásné ušlechtilé samčí hlavy s dobrým závěsem, jantarového oka, správně osvalený suchý krk, velmi dobrá linie šíje, výrazné a výborně utvářené předhrudí, velmi pěkný hrudník – dostatečně hluboký a prostorný, správná spodní i horní linie, pevný hřbet, prut správně nasazen a nesen, korektní zaúhlení hrudních i pánevních končetin, uzavřené tlapy, perfektní prostorná mechanika pohybu, velmi kvalitní osrstění stříbrošedé barvy, pes přátelské povahy


Práce a lovecké vlastnosti

Tylerovou doménou je především práce v lese a na vodě, kde se může plně rozvinout jeho vášeň pro aport a přinášení, je schopný přinést prakticky cokoli a v jakémkoliv stavu. Je taktéž ostrý na škodnou. Na barvě pracuje s velkou chutí jako vodič. Má perfektní nos od čehož se odvíjí stoprocentní dohledávky a vlečky. Miluje práci v rákosí, na hluboké vodě předvádí chuťovou práci a dokáže naplavat opravdu do velké dálky, hledání na rybníce déle jak 15 minut mu nedělá problémy.
Celkem jsme se zúčastnili čtyřech loveckých zkoušek – podzimní, vodní práce, lesní a barvářské. Všechny tyto zkoušky zvládl v první ceně a vysoko bodově. Největší úspěch mu přinesly lesní a barvářské zkoušky, které dokončil s plným počtem bodů a stal se vítězem zkoušek! 
Tyler se pravidelně zúčastňuje s Markem honů na drobnou zvěř, byl taktéž i několikrát na naháňce, ale těm se spíše vyhýbáme.


Povaha

Tyler je lehce cvičitelný a má klidnou a vyrovnanou povahu bez jakýchkoliv známek agrese jak k lidem tak k psům. K psím samcům jeho a větší velikosti se chová rezervovaně a při práci si jich nevšímá, samce menších plemen naprosto ignoruje. K fenám se chová velice přátelsky a nechá si od nich všechno líbit. Miluje lidi a nevadí mu i děti, rád se mazlí a je rád ve společnosti dalších členů naší rodiny. Celkově je hodně veselý pes neustále vrtící prutem, hlavně když se mi chce zavděčit a nosí mi různé předměty a hračky co najde na dvoře.