Emerald Marvel

Chovatelská stanice výmarských ohařů
a labradorských retrívrů


Any od Ptačího dolu
​Any​

Veterán šampion Česka
Šampion Česka
Šampion Slovenska

BIG 2 (druhý nej pes v FCI VII - ohařů)
BIG 3 (třetí nej pes v FCI VII - ohařů)

Best of Veteran in Breed
Jubilejní vítěz veterán 2022
Krajský vítěz
Oblastní vítěz
Klubový vítěz třídy otevřené
Vítěz třídy otevřené
Vítěz třídy pracovní
Vítěz třídy vítězů

Čekatelka Grand šampiona Česka
Čekatelka Mezinárodního veterán šampiona

Lovecky upotřebitelný pes "LUP"
Podzimní zkoušky - I. cena
Speciální vodní práce - I. cena


Rasa: Výmarský ohař krátkosrstý
Zbarvení: stříbro-šedá
Pohlaví: samice
Místo narození: Miskolezy
Chovatel: Eva Volfová (CHS od Ptačího dolu)
Majitel: Marek Flajzar (CHS Emerald Marvel)
Místo bydliště: Nížkovice / Šaratice
Matka: Fatima z Šonovských hor „U“
Otec: Ogar od Štikova
Datum narození: 25. 3. 2014
Registrační číslo: ČLP/VOK/9462/17
Číslo mikročipu: 203093490004327
Barva stužky: růžová
Váha: 27 kg
Výška: 61 cm
Chrup: plnochrupá, skus nůžkový
Bílé znaky: NE
Dysplazie kyčelního kloubu: DKK A/A
Dysplazie loketního kloubu: DLK 0/0
DCM (vyšetření srdce): negativní, zdravý jedinec (10/2019, 1/2021)
Test na dlouhosrstý gen (LHC): N/N clear (negativní)
Maligní hypertemie (MH): N/N clear
Hyperurikosurie (HUU): N/N clear
DNA profil
Degenerativní myleopatie (DM): N/N clear (negativní)
Hypomyelinizace (HYM): N/N clear
Spinální dysrafie (SD): N/N clear
Více o genetických a zdravotních testech najdete ZDE


Původ a rodiče

Any je fenka čisté české krevní linie výmarů. Její předci jsou zaměřeni především na pracovní stránku, nežli tu výstavní, což dosahuje i množství zkoušek, které absolvovali.
Otec Any Ogar od Štikova má složeny podzimní zkoušky a lesní zkoušky klubu výmarských ohařů, které taky vyhrál. Jeho otec Erik z Žehuňské doliny byl velmi často používaným plemeníkem v českém chovu pro své pracovní kvality. Má několikrát složeny podzimní, lesní, barvářské, vodní a všestranné zkoušky ohařů. Na zkouškách si vedl tak dobře, že se mu podařilo získat titul Český šampion práce! Ogarova matka Jola od Štikova má taktéž splněny lovecké zkoušky a to podzimní a speciální vodní práce. Za zmínku z její strany rodokmenu stojí její dědeček Gari ze Smržova a Irt od Štikova, kteří mají oba splněny všestranné zkoušky.

Matka Any, Fatima z Šonovských hor, má splněny podzimní, lesní, vodní a všestranné zkoušky. Její otec Baron od Jituše má taktéž několikrát splněny podzimní, lesní, vodní a všestranné zkoušky. Za zmínku stojí i jeho otec německý pes Cent vom Pfadelsberg, taktéž všestranný pes a hojně používaný plemeník v Německu, stejně tak i jeho otec Erbo von der Lippe. Baronova matka Ena od Mumlavy má splněny podzimní, lesní a všestranné zkoušky, takže Baron pochází ze spojení dvou všestranných ohařů. Matka Fatimy Ambra z Mervartova dvora má za sebou taktéž zkoušky vloh, podzimní, lesní a vodní práce. Za zmínku z její strany rodokmenu stojí Vir z Hajnice, který byl nejenom úspěšný na výstavách ale i po stránce pracovní. Vir byl český a slovenský šampion krásy, měl několikrát splněné zkoušky vloh, podzimní, lesní, vodní a všestranné. Mimo to měl složeny i německé zkoušky lovecké upotřebitelnosti a v ČR úspěšně dokončil nejvyšší možný memoriál pro ohaře – Memoriál Richarda Knolla (VZ) z kterého se kvalifikoval a uspěl na Memoriálu Karla Podhajského.


Sourozenci

Any pochází z početného vrhu devíti štěňat (4 psi a 5 fen). Většina jejích sourozenců jsou pouze jako rodinní společníci, dvě její sestry mají složeny podzimní zkoušky a jsou používány v myslivecké praxi. Any je prozatím jako jediná chovná fena z tohoto vrhu.Výstavní kariéra

Any jela na svou první výstavu poměrně pozdě, až v 15cti měsících, kdy ji Marek vzal na klubovou výstavu. Potom jsem si její výstavní kariéru vzala na starost já a od dvou let věku se pravidelně zúčastňovala krajských, klubových, národních a mezinárodních výstav. Za největší úspěch Any považuji získání titulu CAC ze třídy otevřené na klubové výstavě, kde bylo v této třídě 13 fen. Dále pak úspěšné dokončení Českého šampiona krásy a taktéž umístění ve skupině ohařů na krajských výstavách. Těsně před druhým vrhem se jí podařilo dokončit Slovenského šampiona krásy.


Exteriér očima rozhodčích

Jemná a ušlechtilá fena středně silné kostry, ušlechtilé hlavy se správně nasazeným slechem, dobrým krkem, správnou horní a dolní linií, pevným hřbetem, dobře utvářeným předhrudím, hlubokým a prostorným hrudníkem, dobře zaúhlenými končetinami, prostorným dynamickým pohybem a správně nasazeným a neseným prutem


Práce a lovecké vlastnosti

Any je temperamentní velice chuťová fena. Má systematické, rychlé a daleké hledání v poli. Její výjimečnou vlastností je, že dokáže zvěř navětřit na velkou dálku, následně za ní postupuje a pevně ji vystaví. Má perfektní aport od čehož se odvíjí i perfektní práce na dohledávkách a vlečkách. Její doménou je především práce na vodě, kdy s chutí prohledává vodní plochu i na velké vzdálenosti. Je taktéž velice chuťová při práci v rákosí, kde běhá jak střela a snaží se za každou cenu dohledat zvěř.
Any se s Markem zúčastnila podzimních zkoušek a zkoušek vodních prací. Oboje zkoušky má v I. ceně, ZVP má vysoko bodově 98 bodů ze 100 (2 body ztratila na klidech na stanovišti, kde si ji Marek nechal pro jistotu uvázanou, tzn. automaticky 2 body dolů).


Povaha

Any je nekonfliktní fena, která dobře vychází jak se psy, tak i s fenami. Avšak doma naší smečce šéfuje a všichni čtyřnožci ji musí poslouchat. Má ráda lidi a nevadí jí i děti. Je velice ráda ve společnosti lidí a dost často ji vyžaduje, nerada bývá sama. Je dost závislá na svém pánovi a dělá, co mu na očích vidí. Její výcvik byl trochu oříšek, neb je chytrá jak stádo opic což je jí někdy na škodu a vymýšlí. Je velice chápavá, ale taky i tvrdohlavá, člověk musí přijít na to jak ji v něčem přechytračit. Na druhou stranu je ale velice poslušná a šlape jak hodinky. Její největší posedlost jsou balonky, které naprosto miluje, nosí je všude sebou a chce, aby jí je někdo házel.